Horizone Studio.

Contemporary architecture

Horizone Studio

Wywiad w Dzienniku Polskim

 

"Dziennik Polski"
29.06.2016.

W znanym krakowskim dzienniku, 29. czerwca 2016r. został opublikowany obszerny wywiad z architektami z Horizone Studio, przeprowadzony z okazji zdobycia przez biuro nagrody "Projekt Roku SARP 2015" - za najlepszy zrealizowany w Polsce w 2015r. biurowiec.
Wywiad przy okazji zdradza informacje dotyczące historii biura, filozofii pracy architektów oraz powstawania projektów w Horizone Studio.
Pełen tekst rozmowy można przeczytać poniżej oraz znaleźć na stronie internetowej "Dziennika Polskiego":
http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/przeglad-nieruchomosci/a/przed-polska-otworzyly-sie-mozliwosci,10349395/


"Przed polską architekturą otworzyły się możliwości"
Rozmowa z architektami DOMINIKIEM DARASZEM, BARTŁOMIEJEM KISIELEWSKIM i ROBERTEM STRZEŃSKIM, partnerami w krakowskim biurze projektowym Horizone Studio, które otrzymało Nagrodę Roku SARP 2015 za najlepszy projekt budynku biurowego

- Łączy Panów nie tylko ta nagroda, ale również ważny epizod w biografii. Wszyscy wróciliście do kraju w tym samym czasie - w roku 2009. Pokazujecie tym samym, że udane powroty z zagranicy są możliwe.

arch. Bartłomiej Kisielewski:  - Rzeczywiście łączy nas wiele wspólnego. Wszyscy mamy za sobą ponad 20 lat pracy zawodowej, z czego prawie połowę spędziliśmy za granicą. Wracaliśmy w czasie, gdy na zachodzie rynek inwestycji stanął, a Polska na tle Europy wyglądała bardziej obiecująco. Ja mieszkałem wtedy w Niemczech, Robert w Irlandii, Dominik w Szwecji. Towarzyszyła nam świadomość, że w przeciwieństwie do Polski, w krajach Europy Zachodniej wszystko już zostało zbudowane. Wiedzieliśmy też jak zewnętrzni inwestorzy z zainteresowaniem patrzą na Polskę widząc potencjał nowych inwestycji. Dodatkową motywacją była dla nas świadomość jak bardzo na przestrzeni kilkunastu lat poprawiła się w Polsce jakość budowania oraz architektury.

- W przypadku projektów Państwa pracowni widać gołym okiem, że wnosicie w nie swoje doświadczenia zdobyte na Zachodzie. Że nie powstają one wyłącznie na jakiejś kanwie lokalnej.

arch. Dominik Darasz: Uważamy, że doświadczenie zdobyte na przestrzeni 10 lat podczas pobytu za granicą rzeczywiście poszerzyło nasze perspektywy. Faktem też jest, że próbujemy przeszczepić na rynek polski niektóre dobre pomysły. Tym bardziej, że wymogi stawiane projektantom zmieniają się, dostosowując je do nowych wymogów rynku i nowych technologii. W naszych projektach można znaleźć rozwiązania, zarówno w budownictwie biurowym jak i mieszkaniowym, które dopiero zaczynają się w Polsce upowszechniać.

- Czy rozpoczynając pracę nad projektem myślicie o tym, że warto byłoby zrobić coś takiego, co zostanie wysoko ocenione przez kapitułę jakiejś nagrody? Pytam o to, gdyż jesteście wysoko oceniani przez konkursowe gremia.

arch. Robert Strzeński: Jak zawsze każda nagroda poprzedzona jest bardzo ciężką pracą. W przypadku budynku firmy Ericpol, który otrzymał Nagrodę Roku SARP za najlepszy budynek biurowy zbudowany w Polsce w 2015 roku, chcieliśmy przede wszystkim spełnić, najlepiej jak to możliwe, wszystkie wymogi, które postawił przed nami inwestor. Projektując ten budynek staraliśmy się również, aby możliwie najlepiej odpowiadał on na kontekst miejsca. Nie mieliśmy wtedy na uwadze, że będzie on uzyskiwał nagrody.
arch. Bartłomiej Kisielewski: - Naszym zadaniem było zaprojektowanie typowego budynku biurowego, który pomieści określoną liczbę miejsc dla pracowników branży informatycznej, w tym przypadku miało być ich ok. 700 – 800, będzie prawidłowo funkcjonował oraz na siebie zarabiał. Wszystko to miało być wykonane w ramach rozsądnego budżetu. Nasza satysfakcja jest tym większa, że jest to pierwszy od lat budynek biurowy, który został nagrodzony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Nagrodą tą honorowane były wcześniej głównie obiekty użyteczności publicznej, takie jak muzea czy filharmonie.

- Oszczędności, które przynoszą korzyści użytkownikowi budynku, wiążą się bezpośrednio z małymi wydatkami energii. Budynki biurowe są dziś certyfikowane i muszą spełniać ściśle określone kryteria.

arch. Bartłomiej Kisielewski: - Kiedy powstawało Horizone Studio temat energooszczędności i certyfikacji ekologicznej budynków biurowych dopiero raczkował. Dlatego też byliśmy jedną z firm założycielskich Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Takie struktury jeszcze wtedy w Polsce nie istniały.
arch. Robert Strzeński: - Wiedzieliśmy z praktyki, że budynki ekologiczne, których koszty eksploatacyjne są niższe niż budynków wykonywanych metodami klasycznymi przynoszą zyski. Certyfikacja budynku daje dodatkowo inwestorom gwarancję, że obiekt spełnia określone standardy nie tylko energooszczędności ale także funkcjonalności i jakości przestrzeni pracy, co w wypadku sprzedaży budynku staje się obecnie wymogiem.

- Proszę powiedzieć jakimi rozwiązaniami wyróżnia się nagrodzony przez SARP budynek biurowy firmy Ericpol?

arch. Robert Strzeński: Inwestor, gdy przystępowaliśmy do pracy, miał już decyzję WZ ograniczającą wysokość budynku do 16 metrów. Krótka analiza wykazała, że brakuje nam półtora metra wysokości, aby zmieścić typowe piętra biurowe. Stąd decyzja o zastosowaniu stropów termoaktywnych (TABS – Thermo Active Building System) jako systemu chłodzenia i rezygnacja z typowego rozwiązania wymagającego przestrzeni instalacyjnej sufitów podwieszanych. Wyjaśnię, że funkcję klimatyzacji spełnia tu sam strop betonowy. W takim stropie zatopione jest orurowanie przez które przepływa woda schładzająca beton, ten zaś obniża temperaturę powietrza w budynku. Biurowiec ma dodatkowo możliwość naturalnego przewietrzania, co znacząco polepsza komfort pracy.
arch. Dominik Darasz: - Oczywiście bardzo istotna była kwestia właściwego uformowania budynku i wykorzystanie naturalnego oświetlenia. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy również otaczającą zieleń, która mimo iż budynek znajduje się w odległości zaledwie 100 metrów od głównej ulicy handlowej w Łodzi, była jednym z głównych atutów działki.

- Bryła budynku oglądanego z zewnątrz sprawia wrażenie bardzo lekkiej. Być może jest to kwestia dużych przeszkleń pojawiających się incydentalnie w elewacji. Dopiero patrząc nań z góry widzimy, że to bardzo duży obiekt.

arch. Dominik Darasz: Opracowanie naszego projektu było efektem mikrokonkursu. Inwestor nie do końca był zadowolony z innych koncepcji. Okazało się, że nasza propozycja rozcięcia bryły budynku i otwarcia jej na park dała bardzo ciekawy efekt. Pozwoliło to dodatkowo na uzyskanie większej powierzchni użytkowej i dało wrażenie wspomnianej już lekkości.

- Panowie mają w swoim dorobku prestiżowe obiekty. Należy do nich projekt zespołu budynków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, który zostanie zbudowany przy alei Pokoju, a także - niezwykle wysoko oceniane Muzeum Lotnictwa Polskiego.

arch. Bartłomiej Kisielewski: - Tu słowo wyjaśnienia. Projekt Muzeum Lotnictwa powstał zanim założyliśmy Horizone Studio (autorami jest Pysall Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski). Faktem jest natomiast, że już po założeniu biura, będąc w Krakowie zajmowaliśmy się też między innym końcówką nadzorów autorskich muzeum.
arch. Robert Strzeński: Jeżeli chodzi o projekt budynków Urzędu Marszałkowskiego jest on efektem rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu architektonicznego. Jednym z głównych powodów przystąpienia przez nas do tego konkursu były wymogi inwestora dot. budynku zrównoważonego, które zostały bardzo precyzyjnie sformułowane. Bodaj po raz pierwszy inwestor reprezentujący sektor publiczny, zainteresowany był tak wyraźnie budynkiem ekologicznym i tanim w długofalowej eksploatacji. Filozofia nowoczesnego budownictwa zrównoważonego była bardzo mocno zapisana w warunkach konkursowych. W efekcie naszych analiz projektowych powstała bryła zróżnicowana pod względem architektonicznym, budująca prestiż instytucji i atrakcyjną nową przestrzeń miejską, otwartą dla mieszkańców.
arch. Bartłomiej Kisielewski: - Naszym zdaniem, i mamy nadzieję że projekty biura to pokazują, możliwe jest połączenie założeń funkcjonalnych i ekonomicznych stawianych projektantom z dobrą architekturą. Taka architektura jest zawsze wartością dodaną i podnosi wartość inwestycji.

Rozmawiał: Janusz Michalczak

Powrót

Aktualności

Debaty OEES o zarządzaniu nowoczesnym miastem

15-17.11.2021, Kraków
Horizone partnerem merytorycznym Open Eyes Economy Summit 2021

MBA warsztaty dotyczące dzielnicy Wesoła

25-27.10.2021, Kraków
Horizone Studio współkreuje dyskusję o przekształceniu fragmentu Krakowa

Trwa budowa osiedla ATAL w Łodzi wg projektu Horizone

01.10.2021, Łódź
Realizacja pierwszych 6 budynków osiedla Nowe Miasto Polesie 3 etap

Bieg Firmowy 2021

22.05.2021, Kraków
Nasi biegacze ponownie dołaczyli do ogólnopolskiej akcji charytatywnej

Trwa budowa siedziby firmy Schachermayer

15.07.2020, Kraków
Polska siedziba austriackiej firmy Schachermayer powstaje w Krakowie

Certyfikacja Zielony Dom Zielona Hipoteka

Współtowrzymy nowy polski system zielonej certyfikacji budynków mieszkalnych

Wspólne gotowanie przy okazji publikacji AiB

08.11.2019, Kraków
To była kolejna okazja, aby wspólnie mile spędzić czas

Listopadowe wydanie A&B poświęcone Horizone

01.11.2019, Polska
Na ponad 100 stronach miesięcznika Architektura&Biznes o Horizone

Trwa budowa domu wpisanego w krajobraz

01.10.2019, Kraków
Relacja z budowy wyjątkowego domu niedaleko Krakowa

Koncepcja rozbudowy szkoły pod Krakowem

09.2019, Kraków
International School of Krakow zwróciło się do Hozinone o pomysł na rozbudowę szkoły

Fakty TVN o najciekawszych budynkach zielonych

29.07.2019, Polska
W głównym wydaniu Faktów TVN o projekcie Horizone

Aktualności z budowy domów Przestrzenie

25.04.2019, Kraków
Krótka relacja z budowy domów przy Lesie Borkowskim w Krakowie

PLGBC Dzien Ziemi 2019 w Textorial Park

Horizone zaproszone jako ekspert i partner konferencji Dzień Ziemi 2019

ATAL rozpoczyna współpracę z Horizone

05.03.2019, Katowice/Łódź
Firmy podpisały umowę dot. projektu osiedla mieszkaniowego w Łodzi

Horizone Studio na FutureBuild w Londynie

05-07.03.2019, Londyn
Udział w konferencji i targach nowych technologii w Londynie

Forum Gospodarcze w Monachium

22.02.2019, Monachium
Promocja architektury Horizone Studio na FGM w Niemczech

Jesteśmy w prestiżowym BREEAM Christmas campaign

Textorial Park II wśród 10 najciekawszych projektów ze świata promowanych przez BREEAM

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych 2018

21.11.2018, Kraków
Wydarzenie towarzyszące OEES Open Eyes Economy Summit

Festiwal Architektury 2018

19.09.2018, Warszawa
Horizone Studio w jury nagrody Eurobuild Awards i na Festiwalu Architektury 2018

"Zrównoważone budynki biurowe" - premiera książki

13.09.2018, Warszawa
Jeden z rozdziałów powstał w Horizone Studio

Trwa budowa i sprzedaż domów "Przestrzenie"

03.09.2018, Kraków
Wiadomości z budowy i sprzedaż domów przy ul. Karabuły

Zdrowe Zielone Biura

01.07.2018.
Horizone Studio współautorem raportu dot. nowoczesnych przestrzeni biurowych

Horizone Aktualności - numer 002

15.06.2018, Kraków
Drugi numer gazety Horizone Studio już jest!

Horizone Studio wsród Top25 architektów w Polsce

26.04.2018.
Ranking "Property Design" najlepszych biur architektonicznych

Konferencja prasowa Textorial Park Office

04.04.2018, Łódź
Konferencja prasowa i prezentacja projektu nowej inwestycji w Łodzi

Przetarg na wybór GW budynków UMWM

19.03.2018, Kraków
Ogłoszono przetarg na wybór Generalnego Wykonawcy inwestycji

Forum Przestrzeni Małopolska 2017

13.12.2017, Kraków
Horizone Studio z wykładem na 4. Forum Przestrzeni

Warsztaty Virtual Reality

04.12.2017, Kraków
Udział w warsztatach VR i AR dla architektów i deweloperów

PLGBC Symposium 2017

05.10.2017, Warszawa
Horizone Studio jednym z partnerów międzynarodowej konferencji PLGBC i EBOR

Horizone Aktualności - numer 001

15.09.2017, Kraków
Premierowy numer gazety Horizone Studio

Nagrody Eurobuild Awards w Architekturze 2017

6/13/20.09.2017
Horizone Studio zaproszone do jury nagród Festiwalu Architektury 2017

Budynek Ericpol w duńskim Petersen Magazine

01.07.2017.
Nasz projekt publikowany w Skandynawii

Wyjazd z deweloperami do Kopenhagi

11-15.06.2017, Dania
Horizone wzięło udział w wasztatach dewelopera w Kopenhadze

Horizone w Ambasadzie RP w Waszyngtonie

Zdjęcia naszych projektów udekorowały wnętrza WPHI Ambasady RP w Waszyngtonie

Rozstrzygnięcie konkursu na Akademię Muzyczną

31.03.2017, Kraków
Nasze prace nad projektem konkursowym od kuchni

TVP Kultura - zobacz najlepsze "chałupy do pracy"

24.03.2017. - Biurowiec Ericpol w filmie z cylku "Księga Przestrzeni"

Wspólne gotowanie w Horizone Studio

18.03.2017.
Po ciężkim tygodniu pracy

Projekt dyplomowy Macieja Warota z nagrodą Archi World Academy Award

18.01.2017.
Gratulujemy Maćkowi nagrody!

Publikacja w Builder

10.01.2017.
O zaletach i wadach architektów, projektach i inspiracjach, domach marzeń i nie tylko...

Technika skanu 3D wkracza pod strzechy

Dla potrzeb jednego z naszych aktualnych projektów w 3D zeskanowano teren nieruchomości

Wystawa "Asy polskiej architektury"

04.11.2016, Kraków
Zapraszamy na wernisaż wystawy w MOS w Krakowie

Wyróżnienie w konkursie Bunkier Sztuki

14.10.2016, Kraków
Nasza koncepcja rozbudowy Bunkra Sztuki otrzymała I Wyróżnienie

Dwie nagrody PLGBC

05.10.2016, Warszawa
Horizone Studio zdobyło dwie nagrody PLGBC Green Building Awards 2016

Beijing Design Week 2016

27.09.2016, Pekin
Horizone Studio z wykładem na jednym z największych wydarzeń architektonicznych w Chinach

Wywiad w Dzienniku Polskim

29.06.2016, Kraków
Obszerny wywiad z Horizone Studio z okazji zdobycia Nagrody Roku 2015

Horizone Studio na Festiwalu Architektury

14.09.2016, Warszawa
Udział jako ekspert w dyskusji panelowej "Smart building i Smart city"

Publikacja w Deutsche Bauzeitung

01.07.2016.
Jeden z głównych artykułów numeru poświęcony budynkowi Ericpol

Nagroda Roku SARP 2015

13.05.2016, Warszawa
Biurowiec autorstwa Horizone otrzymał Nagrodę Roku 2015 Stowarzyszenia Architektów Polskich !

A po pracy piatkowy chillout

09.2016.
Piątek - czas na naukową eksplorację otoczenia

Dom, który myśli

02.05.2016.
Biurowiec zaprojektowany przez Horizone Studio w Newsweek'u

Domy Przyszłości

04.2016.
Daria Trzepla zaproszona do TVP jako ekspert programu "Domy przyszłości"

Horizone Studio ekspertem na 4 Design Days

11.02.2016, Katowice
Panel dyskusyjny: Zielone budynki - Nowe wyzwania dla architektów

Nominacja do Property Design Awards 2016

Budynek Ericpol w finale konkursu Property Design Awards

Konkurs "Dom i ogród moich marzeń"

14.12.2015, Kraków
Horizone Studio jednym ze sponsorów nagród dla dzieci

Konferencja Smart Buildings & Smart Cities

21.10.2015, Warszawa
Horizone Studio zaproszone na Innovative Poland 2015

BREEAM Excellent dla Ratusza Marszałkowskiego

27.10.2015.
BRE wydało certyfikat BREEAM dla zespołu budynków Ratusza.

Kolejne publikacje dot. budynku Ericpol

luty 2015
Artykuły prasowe poświęcone nowej realizacji Horizone Studio

Horizone Studio na Łódź Design Festival 2015

16.10.2015, Łódź
Zapraszamy na wykład Ericpol i Horizone Studio na ŁDF

Międzynarodowe Sympozjum PLGBC 2015

06.10.2015, Warszawa
Horizone Studio jednym ze sponsorów konferencji PLGBC

Wywiad w BTA z Horizone Studio

01.09.2015 - BTA
W rozmowie architekci opowiadają o jakości przestrzeni oraz filozofii pracy biura

Wystawa "Polska.Architecture"

Realizacja Horizone Studio wśród 20 najciekawszych projektów promujących Polskę zagranicą.

Horizone Racing Championship 2015

11.06.2015, Kraków
Międzynarodowe zawody gokartowe Horizone Racing już za nami

Superścieżka - wyjątkowy projekt w centrum Krakowa

13.06.2015, Kraków
Horizone Studio partnerem projektu "Superścieżki"

Europejski Kongres Samorządów 2015

04-05.05.2015, Kraków
Horizone Studio jako ekspert w panelu dyskusyjnym EKS

Projekt budowlany Ratusza Marszałkowskiego

03.04.2015, Kraków
Wielobranżowa dokumentacja do pozwolenia na budowę gotowa!

Wyróżnienie BRICK AWARD

10.03.2015, Warszawa
Biurowiec Ericpol wyróżniony w kategorii budynków użyteczności publicznej

Wykład Horizone Studio na Budma 2015

12.03.2015, Poznań
Horizone zaproszone jako prelegent "Forum Inspiracje" targów Budma

Relacja z budowy biurowca Ericpol Software Pool

27.01.2015, Łódź
Relacja oraz zdjęcia z budowy głównej siedziby Ericpol w Łodzi

Wizyta przedszkolaków w Horizone Studio

10.12.2014, Kraków
Nasze biuro odwiedziły dzieciaki z przedszkola "Mali Przyjaciele"

Meteriał w architekturze

22.01.2015, Kraków
Wykład w Międzynarodowym Centrum Kultury w ramach spotkań Akademii AiB

Konferencja dot. komercjalizacji biurowców

9-10.10.2014, Warszawa
Prelekcja Horizone Studio dot. biurowców zielonych

Wystawa "Krakow 2020"

19.09.2014, Kraków
Projekt Ratusza Marszałkowskiego wśród 20 najważniejszych projektów w Krakowie

Nasz projekt Ratusza Marszałkowskiego wybrany do realizacji

Zespół budynków UMWM stanie przy Rondzie Grzegórzeckim w Krakowie

Horizone Studio w ETIA

16.04.2014, Kraków
Nasze biuro zaproszone do grona firm założycielskich European Trade & Investment Assiciation

Walne Zebranie Członków PLGBC 2014

24.03.2014, Gliwice
Przedstawiciel Horizone Studio wybrany do Zarządu PLGBC

Business mixer SPCC w Warszawie

18.09.2013, Warszawa
Spotkanie członków Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej

Horizone Studio zauważone przez MARK

01.03.2013 - MARK MAGAZINE
"What's happening in Polish architecture today and who..."

Trafiliśmy na okładkę Cleantech Magazine

01.11.2012 - CLEANTECH
Horizone Studio wśród liderów budownictwa zielonego w Polsce

Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie

27.10.2011. Monterrey
Nowy gmach MLP najlepszym budynkiem publicznym z betonu na świecie

Droga do budownictwa zrównoważonego

01.12.2011 - BTA
Wywiad z R.Schurmą i B.Kisielewskim dot. perspektyw budownictwa zrównoważonego w Polsce

Więcej aktualności Ukryj aktualności