Horizone Studio.

Contemporary architecture

Horizone Studio

Ekologiczna dzielnica mieszkaniowa "SILO" w Jaworznie

Lokalizacja   Jaworzno-Szczakowa
Inwestor   SLAG Recycling / grupa St. Pauls Developments
Projekt   HORIZONE Studio
Autorzy  Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, Krystian Wawer
Współpraca autorska  Anna Chrząszcz, Maciej Warot, Volodia Tsapuk, Mateusz Andres

Obszar objety projektem  ok. 20 ha
Powierzchnia całkowita budynków  
ok. 154 900 m2

Funkcje  mieszkaniowa (ok 80%), usługowa, sportowo-rekreacyjna, inne
Liczba mieszkań  ok. 2400
Szacowana liczba mieszkańców  4700
Przestrzeń biologicznie czynna  ok. 48 proc.
Projekt   2018-2019

Zobacz stronę www inwestycji: https://silo.plus"SILO" to nowa dzielnica mieszkaniowa w Jaworznie-Szczakowa, 15 minut koleją aglomeracyjną od centrum Katowic.

Śladem innych miast Europy Zachodniej, brytyjski deweloper planuje w Jaworznie budowę pierwszej zielonej dzielnicy. SILO, jako pierwszy projekt mieszkaniowy w Polsce oraz pierwsza inwestycja o przeważającej funkcji mieszkaniowej w Europie Środkowej, jest poddawany wielokryterialnej certyfikacji ekologiczniej BREEAM Communities. Dogodny transport publiczny, mądra gospodarka odpadami, niskoemisyjna energia i budynki z ekologicznych materiałów, a wszystko w otoczeniu zieleni i bez samochodów widocznych zza okna. Za projekt odpowiada Horizone Studio.

Projekt i realizacja ma uwzględniać wyjątkowe walory lokalizacji w sąsiedztwie terenów parkowych i leśnych, oraz kierować się zasadą tworzenia zielonych i zdrowych przestrzeni życia. W SILO powstanie docelowo około 2400 mieszkań dla 4700 mieszkańców. Wstępnie szacuje się, że realizacja podzielona na etapy potrwać ma do 2035 roku.

Doskonale skomunikowany
Decyzja inwestora o zakupie nieruchomości nie była przypadkowa. Jest to bowiem obszar nieprzeciętnie zlokalizowany. W chwili jego zakupu znane były już plany modernizacji stacji Jaworzno-Szczakowa oraz biegnącej w sąsiedztwie linii kolejowej E30 łączącej Jaworzno z Katowicami i Krakowem. Już wkrótce podróż z tego miejsca do centrum Katowic będzie trwać tylko 10-15 minut.

Inwestor jako przyszłych potencjalnych klientów definiuje osoby w różnym wieku, świadome wagi jakości życia, chcące mieszkać w otoczeniu lasów i zielonych terenów rekreacyjnych oraz jednocześnie ceniące łatwy i szybki dostęp do wielkomiejskich usług Katowic lub Krakowa. W promieniu 2 km znajdują się Zalew Sosina, centrum nurkowania oraz działki przewidziane w studium zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna pod pole golfowe.

Zielony z natury
Koncepcja zakłada powstanie dzielnicy, w której nowoczesna architektura przeplata się z terenami zielonymi. Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla, sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. wielofunkcyjne place, tereny rekreacyjne, sportowe oraz związane z edukacją i kulturą. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie istniejących zasobów leśnych i wodnych do celów rekreacyjnych. Przyjazny klimat zapewni mieszkańcom zdrowe i komfortowe życie.

SILO jest projektem urbanistycznym, którego celem jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów oraz inicjowanie rozwoju lokalnych społeczności. Koncepcję poprzedziło wykonanie szeregu analiz: funkcjonalnych, społecznych, komunikacyjnych oraz analiza SWOT.

Projektanci z Horizone Studio zadbali również o odpowiednie zróżnicowanie zabudowy nowej dzielnicy. Od strony parku przewidziano budynki w zabudowie szeregowej, które stopniowo przechodzić będą w bardziej zwartą zabudowę wielorodzinną o średniej intensywności, aż po zabudowę pierzejową wzdłuż pasażu miejskiego. Budynki wielorodzinne o najwyższej intensywności usytuowane będą w północnej części terenu, sąsiadującej bezpośrednio z linią kolejową, co stanowić będzie barierę akustyczną dla obszaru.

W centralnej części osiedla usytuowane mają być: plac targowy, szkoła i dwa przedszkola, a na granicy z istniejącą dzielnicą Pieczyska zaplanowano ulicę o funkcji handlowej i uspokojonym ruchu.

Pod każdym z zespołów budynków znajdować się będą wyniesione o pół kondygnacji podziemne platformy parkingowe, które wydzielą przestrzenie prywatne od ogólnodostępnych i uwolnią teren od parkujących samochodów. Na styku dzielnic pojawią się natomiast wielopoziomowe parkingi naziemne. W ten sposób uwolniona zostanie przestrzeń między budynkami i będzie więcej miejsca na zieleń, sport i rekreację.

Projekt SILO wykorzystuje istniejącą sieć dróg rowerowych. Wpisuje się również w komunikacyjną politykę miasta Jaworzna. O bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów zadbano poprzez zastosowanie rond, podniesionych skrzyżowań oraz spowalniaczy ruchu kołowego. Teren osiedla stanowić ma strefę uspokojenia ruchu.

Kilkudziesięciometrowe silosy – pozostałość po dawnej cementowni – zostaną zaadaptowane m.in. na nowoczesne centrum wspinaczkowe. Iluminowane i kolorowe silosy będą charakterystycznym elementem identyfikacji miejsca. Wokół nich zaplanowano miejski plac oraz wioskę sportową z centrum sportów wodnych i zespołowych. Wzdłuż linii kolejowej natomiast zlokalizowano tory lekkoatletyczne, trasy biegowe i parkour, siłownie oraz strefę pikników sąsiedzkich.

SILO to przede wszystkim czysta energia czerpana ze źródeł fotowoltaicznych oraz ze spalania biomasy, powstałej ze ścieków produkowanych przez mieszkańców. Budynki będą wykonane w technologii pasywnej, czyli o znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Na zielonych dachach zainstalowany będzie system odprowadzania deszczówki, która trafi do lokalnych zbiorników retencjonujących wodę.

SILO zostało zaprojektowane tak, aby budynki o różnej skali nie tworzyły w przestrzeni odciętych od reszty enklaw. Zrezygnowano więc z zabudowy kwartałowej na rzecz otwartych, zielonych podwórek z kompostownikami, grządkami i sadami drzew owocowych przechodzącymi w zieleń sąsiednich lasów.

Wzdłuż potoku Łużnik, ze stawem i rozlewiskiem, powstanie zielona oś osiedla zaprojektowana jako Park Rzeczny, który wnikać ma pomiędzy zabudowę. Między budynkami powstaną ścieżki i oczka wodne, które wraz z zielenią utworzą naturalny filtr powietrza, absorbujący lotne związki trujące i podnoszący wilgotność powietrza latem.

Informacja o inwestorze:
St. Pauls Developments to firma działająca na rynku brytyjskim od prawie dwudziestu lat. Znana jest z podejmowania trudnych i ambitnych projektów, takich jak: zagospodarowanie byłej kopalni węgla Cortonwood w Rotherham czy budowa obiektów biurowych i powierzchni przemysłowych na terenach pokopalnianych w Brookfields. Nowo powstałe obiekty przyciągają inwestorów, zwiększając tym samym poziom zatrudnienia w regionie.

St. Pauls Developments znany jest w Polsce z przeprowadzonej wspólnie z firmą Armada Business Park rewitalizacji dziewiętnastowiecznej remizy strażackiej w Księżym Młynie w Łodzi. Projekt ten zdobył nagrodę w konkursie "Modernizacja Roku 2000". W 2009 roku inwestor oddał do użytku pierwszy biurowiec klasy A w Łodzi - Textorial Park, wyróżniony nagrodą "Najważniejsza inwestycja roku 2008 w Łodzi".
Obecnie trwają przygotowania do realizacji zespołu Textoral Park II według projektu Horizone Studio. W grudniu 2018r. projekt ten został uznany przez BRE Global za jeden z 10 najciekawszych projektów na świecie, które w 2018 roku uzyskały certyfikację ekologiczną BREEAM (http://www.horizone.com.pl/pl/aktualnosci/jestesmy-w-prestizowym-breeam-christmas-campaign).

Powrót

Aktualności

Debaty OEES o zarządzaniu nowoczesnym miastem

15-17.11.2021, Kraków
Horizone partnerem merytorycznym Open Eyes Economy Summit 2021

MBA warsztaty dotyczące dzielnicy Wesoła

25-27.10.2021, Kraków
Horizone Studio współkreuje dyskusję o przekształceniu fragmentu Krakowa

Trwa budowa osiedla ATAL w Łodzi wg projektu Horizone

01.10.2021, Łódź
Realizacja pierwszych 6 budynków osiedla Nowe Miasto Polesie 3 etap

Bieg Firmowy 2021

22.05.2021, Kraków
Nasi biegacze ponownie dołaczyli do ogólnopolskiej akcji charytatywnej

Trwa budowa siedziby firmy Schachermayer

15.07.2020, Kraków
Polska siedziba austriackiej firmy Schachermayer powstaje w Krakowie

Certyfikacja Zielony Dom Zielona Hipoteka

Współtowrzymy nowy polski system zielonej certyfikacji budynków mieszkalnych

Wspólne gotowanie przy okazji publikacji AiB

08.11.2019, Kraków
To była kolejna okazja, aby wspólnie mile spędzić czas

Listopadowe wydanie A&B poświęcone Horizone

01.11.2019, Polska
Na ponad 100 stronach miesięcznika Architektura&Biznes o Horizone

Trwa budowa domu wpisanego w krajobraz

01.10.2019, Kraków
Relacja z budowy wyjątkowego domu niedaleko Krakowa

Koncepcja rozbudowy szkoły pod Krakowem

09.2019, Kraków
International School of Krakow zwróciło się do Hozinone o pomysł na rozbudowę szkoły

Fakty TVN o najciekawszych budynkach zielonych

29.07.2019, Polska
W głównym wydaniu Faktów TVN o projekcie Horizone

Aktualności z budowy domów Przestrzenie

25.04.2019, Kraków
Krótka relacja z budowy domów przy Lesie Borkowskim w Krakowie

PLGBC Dzien Ziemi 2019 w Textorial Park

Horizone zaproszone jako ekspert i partner konferencji Dzień Ziemi 2019

ATAL rozpoczyna współpracę z Horizone

05.03.2019, Katowice/Łódź
Firmy podpisały umowę dot. projektu osiedla mieszkaniowego w Łodzi

Horizone Studio na FutureBuild w Londynie

05-07.03.2019, Londyn
Udział w konferencji i targach nowych technologii w Londynie

Forum Gospodarcze w Monachium

22.02.2019, Monachium
Promocja architektury Horizone Studio na FGM w Niemczech

Jesteśmy w prestiżowym BREEAM Christmas campaign

Textorial Park II wśród 10 najciekawszych projektów ze świata promowanych przez BREEAM

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych 2018

21.11.2018, Kraków
Wydarzenie towarzyszące OEES Open Eyes Economy Summit

Festiwal Architektury 2018

19.09.2018, Warszawa
Horizone Studio w jury nagrody Eurobuild Awards i na Festiwalu Architektury 2018

"Zrównoważone budynki biurowe" - premiera książki

13.09.2018, Warszawa
Jeden z rozdziałów powstał w Horizone Studio

Trwa budowa i sprzedaż domów "Przestrzenie"

03.09.2018, Kraków
Wiadomości z budowy i sprzedaż domów przy ul. Karabuły

Zdrowe Zielone Biura

01.07.2018.
Horizone Studio współautorem raportu dot. nowoczesnych przestrzeni biurowych

Horizone Aktualności - numer 002

15.06.2018, Kraków
Drugi numer gazety Horizone Studio już jest!

Horizone Studio wsród Top25 architektów w Polsce

26.04.2018.
Ranking "Property Design" najlepszych biur architektonicznych

Konferencja prasowa Textorial Park Office

04.04.2018, Łódź
Konferencja prasowa i prezentacja projektu nowej inwestycji w Łodzi

Przetarg na wybór GW budynków UMWM

19.03.2018, Kraków
Ogłoszono przetarg na wybór Generalnego Wykonawcy inwestycji

Forum Przestrzeni Małopolska 2017

13.12.2017, Kraków
Horizone Studio z wykładem na 4. Forum Przestrzeni

Warsztaty Virtual Reality

04.12.2017, Kraków
Udział w warsztatach VR i AR dla architektów i deweloperów

PLGBC Symposium 2017

05.10.2017, Warszawa
Horizone Studio jednym z partnerów międzynarodowej konferencji PLGBC i EBOR

Horizone Aktualności - numer 001

15.09.2017, Kraków
Premierowy numer gazety Horizone Studio

Nagrody Eurobuild Awards w Architekturze 2017

6/13/20.09.2017
Horizone Studio zaproszone do jury nagród Festiwalu Architektury 2017

Budynek Ericpol w duńskim Petersen Magazine

01.07.2017.
Nasz projekt publikowany w Skandynawii

Wyjazd z deweloperami do Kopenhagi

11-15.06.2017, Dania
Horizone wzięło udział w wasztatach dewelopera w Kopenhadze

Horizone w Ambasadzie RP w Waszyngtonie

Zdjęcia naszych projektów udekorowały wnętrza WPHI Ambasady RP w Waszyngtonie

Rozstrzygnięcie konkursu na Akademię Muzyczną

31.03.2017, Kraków
Nasze prace nad projektem konkursowym od kuchni

TVP Kultura - zobacz najlepsze "chałupy do pracy"

24.03.2017. - Biurowiec Ericpol w filmie z cylku "Księga Przestrzeni"

Wspólne gotowanie w Horizone Studio

18.03.2017.
Po ciężkim tygodniu pracy

Projekt dyplomowy Macieja Warota z nagrodą Archi World Academy Award

18.01.2017.
Gratulujemy Maćkowi nagrody!

Publikacja w Builder

10.01.2017.
O zaletach i wadach architektów, projektach i inspiracjach, domach marzeń i nie tylko...

Technika skanu 3D wkracza pod strzechy

Dla potrzeb jednego z naszych aktualnych projektów w 3D zeskanowano teren nieruchomości

Wystawa "Asy polskiej architektury"

04.11.2016, Kraków
Zapraszamy na wernisaż wystawy w MOS w Krakowie

Wyróżnienie w konkursie Bunkier Sztuki

14.10.2016, Kraków
Nasza koncepcja rozbudowy Bunkra Sztuki otrzymała I Wyróżnienie

Dwie nagrody PLGBC

05.10.2016, Warszawa
Horizone Studio zdobyło dwie nagrody PLGBC Green Building Awards 2016

Beijing Design Week 2016

27.09.2016, Pekin
Horizone Studio z wykładem na jednym z największych wydarzeń architektonicznych w Chinach

Wywiad w Dzienniku Polskim

29.06.2016, Kraków
Obszerny wywiad z Horizone Studio z okazji zdobycia Nagrody Roku 2015

Horizone Studio na Festiwalu Architektury

14.09.2016, Warszawa
Udział jako ekspert w dyskusji panelowej "Smart building i Smart city"

Publikacja w Deutsche Bauzeitung

01.07.2016.
Jeden z głównych artykułów numeru poświęcony budynkowi Ericpol

Nagroda Roku SARP 2015

13.05.2016, Warszawa
Biurowiec autorstwa Horizone otrzymał Nagrodę Roku 2015 Stowarzyszenia Architektów Polskich !

A po pracy piatkowy chillout

09.2016.
Piątek - czas na naukową eksplorację otoczenia

Dom, który myśli

02.05.2016.
Biurowiec zaprojektowany przez Horizone Studio w Newsweek'u

Domy Przyszłości

04.2016.
Daria Trzepla zaproszona do TVP jako ekspert programu "Domy przyszłości"

Horizone Studio ekspertem na 4 Design Days

11.02.2016, Katowice
Panel dyskusyjny: Zielone budynki - Nowe wyzwania dla architektów

Nominacja do Property Design Awards 2016

Budynek Ericpol w finale konkursu Property Design Awards

Konkurs "Dom i ogród moich marzeń"

14.12.2015, Kraków
Horizone Studio jednym ze sponsorów nagród dla dzieci

Konferencja Smart Buildings & Smart Cities

21.10.2015, Warszawa
Horizone Studio zaproszone na Innovative Poland 2015

BREEAM Excellent dla Ratusza Marszałkowskiego

27.10.2015.
BRE wydało certyfikat BREEAM dla zespołu budynków Ratusza.

Kolejne publikacje dot. budynku Ericpol

luty 2015
Artykuły prasowe poświęcone nowej realizacji Horizone Studio

Horizone Studio na Łódź Design Festival 2015

16.10.2015, Łódź
Zapraszamy na wykład Ericpol i Horizone Studio na ŁDF

Międzynarodowe Sympozjum PLGBC 2015

06.10.2015, Warszawa
Horizone Studio jednym ze sponsorów konferencji PLGBC

Wywiad w BTA z Horizone Studio

01.09.2015 - BTA
W rozmowie architekci opowiadają o jakości przestrzeni oraz filozofii pracy biura

Wystawa "Polska.Architecture"

Realizacja Horizone Studio wśród 20 najciekawszych projektów promujących Polskę zagranicą.

Horizone Racing Championship 2015

11.06.2015, Kraków
Międzynarodowe zawody gokartowe Horizone Racing już za nami

Superścieżka - wyjątkowy projekt w centrum Krakowa

13.06.2015, Kraków
Horizone Studio partnerem projektu "Superścieżki"

Europejski Kongres Samorządów 2015

04-05.05.2015, Kraków
Horizone Studio jako ekspert w panelu dyskusyjnym EKS

Projekt budowlany Ratusza Marszałkowskiego

03.04.2015, Kraków
Wielobranżowa dokumentacja do pozwolenia na budowę gotowa!

Wyróżnienie BRICK AWARD

10.03.2015, Warszawa
Biurowiec Ericpol wyróżniony w kategorii budynków użyteczności publicznej

Wykład Horizone Studio na Budma 2015

12.03.2015, Poznań
Horizone zaproszone jako prelegent "Forum Inspiracje" targów Budma

Relacja z budowy biurowca Ericpol Software Pool

27.01.2015, Łódź
Relacja oraz zdjęcia z budowy głównej siedziby Ericpol w Łodzi

Wizyta przedszkolaków w Horizone Studio

10.12.2014, Kraków
Nasze biuro odwiedziły dzieciaki z przedszkola "Mali Przyjaciele"

Meteriał w architekturze

22.01.2015, Kraków
Wykład w Międzynarodowym Centrum Kultury w ramach spotkań Akademii AiB

Konferencja dot. komercjalizacji biurowców

9-10.10.2014, Warszawa
Prelekcja Horizone Studio dot. biurowców zielonych

Wystawa "Krakow 2020"

19.09.2014, Kraków
Projekt Ratusza Marszałkowskiego wśród 20 najważniejszych projektów w Krakowie

Nasz projekt Ratusza Marszałkowskiego wybrany do realizacji

Zespół budynków UMWM stanie przy Rondzie Grzegórzeckim w Krakowie

Horizone Studio w ETIA

16.04.2014, Kraków
Nasze biuro zaproszone do grona firm założycielskich European Trade & Investment Assiciation

Walne Zebranie Członków PLGBC 2014

24.03.2014, Gliwice
Przedstawiciel Horizone Studio wybrany do Zarządu PLGBC

Business mixer SPCC w Warszawie

18.09.2013, Warszawa
Spotkanie członków Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej

Horizone Studio zauważone przez MARK

01.03.2013 - MARK MAGAZINE
"What's happening in Polish architecture today and who..."

Trafiliśmy na okładkę Cleantech Magazine

01.11.2012 - CLEANTECH
Horizone Studio wśród liderów budownictwa zielonego w Polsce

Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie

27.10.2011. Monterrey
Nowy gmach MLP najlepszym budynkiem publicznym z betonu na świecie

Droga do budownictwa zrównoważonego

01.12.2011 - BTA
Wywiad z R.Schurmą i B.Kisielewskim dot. perspektyw budownictwa zrównoważonego w Polsce

Więcej aktualności Ukryj aktualności