Dom jednorodzinny w Worytach powstał w otwartym krajobrazie na lekko pofałdowanej polanie wśród malowniczego pejzażu Warmii. Łąki pokryte dziką zielenią, zakończone zadrzewioną linią brzegową rzeki Pasłęki, stanowiły wymagający i wyjątkowy kontekst dla projektowanego budynku.
Założeniem projektu było to, aby nowy dom możliwie maksymalnie wtapiał się w krajobraz Warmii, a jego wnętrza otwierały się na otoczenie. W myśl tej idei powstała prosta forma dwóch bliźniaczych brył, lekko przesuniętych względem siebie, przykryta dachami dwuspadowymi. Dom swoją formą nawiązuje do wiejskiej zagrody.
Decyzja o warunkach zabudowy szczegółowo opisywała materiały wykończeniowe, jakie należy zastosować w tej lokalizacji. Wykończenie elewacji jednej z części wykonano z ręcznie formowanej cegły, co charakterystyczne jest dla tradycyjnej warmińskiej architektury. Drugi z materiałów wykończeniowych – modrzew syberyjski – dobrze koresponduje z otaczającą naturą.
Podczas tworzenia koncepcji, dla ostatecznego kształtu projektu bardzo ważny był kontakt z Inwestorem. Potrzeby przyszłych lokatorów stały się podstawą do decyzji, żeby dom był parterowy z użytkową antresolą.
Wielkoformatowe przeszklenia salonu i sypialni głównej umożliwiają widok na otaczającą naturę. Dom podzielony jest na dwie strefy: wejściową wraz z kuchnią i przestronnym salonem z kominkiem oraz strefę nocną z trzema sypialniami i łazienkami.
W domu zastosowano szereg ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań takich jak: pompa ciepła, system rekuperacji oraz automatyczne nawadnianie ogrodu.
Ogromne przeszklenia z powłoką wysokoselektywną i ustawienie względem stron świata pozwalają odpowiednio wykorzystać światło i ciepło.