Nowoczesny biurowiec Ericpol Software Pool powstał w centrum Łodzi, w sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej. Kontekst dla tego budynku biurowego klasy A stanowi historyczna zabudowa dawnego zespołu fabryczno-mieszkalnego Karola Wilhelma Scheiblera.
Budynek otwarty w styczniu 2015 r. został zauważony, zdobywając wyróżnienie w konkursie Brick Award 2015, będąc wymienionym przez ProperyDesign.pl wśród „TOP 10 biurowców”, zaś Architektura i Biznes nazwała go „jednym z najbardziej oryginalnych najnowszych biurowców w Polsce”. W maju 2016r. biurowiec Ericpol otrzymał Nagrodę Roku SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy, przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Inwestycja prezentowana była również wśród 20 najciekawszych budynków ostatnich lat na wystawie „Polska.Architecture” promującej Polskę na świecie, przygotowanej przez Architekturę-Murator na zlecenie MSZ.
⇒ Dodatkowe informacje oraz zdjęcia z budowy
Głównymi elementami biurowca są dwa czterokondygnacyjne skrzydła, zespolone ze sobą przeszklonym łącznikiem mieszczącym lobby windowe. Z lobby oraz z pomieszczeń spotkań otwiera się widok w kierunku parku otaczającego budynek.
Budynek w kształcie litery X pozwala na optymalne wykorzystanie terenu oraz elastyczność w kontekście możliwego wynajmu powierzchni biurowych w przyszłości. Pod obiektem zaprojektowano garaż podziemny na ok. 100 samochodów.
Podział funkcjonalny biurowca został dostosowany do specyfiki pracy przyszłych użytkowników oraz wysokich wymogów inwestora dotyczących bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Elewacje budynku swoim rytmem ideowo nawiązują do stylu XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych.
Kolorystyka charakterystycznych pionowych żaluzji na fasadzie ma subtelnie nawiązywać do symboliki firmy Ericpol. Dziedziniec zachodni prowadzi bezpośrednio do parku, w którym zakomponowano przestrzeń z elementami małej architektury – miejsce firmowych spotkań i rekreacji pracowników.
Fragment artykułu D.Hajoka (11’2014):
„Parkowy pejzaż z neorenesansowym pałacem łódzkich przedsiębiorców Scheiblerów tworzy kontekst dla nowego biurowca firmy Ericpol. Na wskroś współczesny budynek, pełen jest jednak lokalnych zapożyczeń podkreślając rodowód inwestora.
Takie zabytkowe sąsiedztwo zobowiązuje. Pogodzenie wymogów funkcjonalnych z ograniczeniami stawianymi przez konserwatora zabytków oraz restrykcyjnymi warunkami zabudowy stanowiło dla architektów główne wyzwanie projektu. Decyzja WZ wyznaczyła nieprzekraczalną wysokość zabudowy sięgającą 16 metrów, inwestorowi zależało tymczasem na uzyskaniu odpowiednich parametrów użytkowych dla 800 osobowego zespołu.”
„W wyniku przeprowadzonych przez architektów z krakowskiej pracowni Horizone Studio analiz widokowych biurowiec otrzymał formę czterokondygnacyjnej, dwuskrzydłowej bryły, spiętej w centralnej części przeszklonym łącznikiem (mieszczącym lobby windowe oraz przeszklone sale konferencyjne). Tak powstał budynek na rzucie litery X, którego forma umożliwiła projektantom optymalne wykorzystanie terenu, pozwalając na utworzenie aż trzech wnętrz urbanistycznych wokół obiektu.
Twórcze interpretacje lokalnych tradycji wyrażone współczesnymi środkami sprawiają, że nowa architektura jest klarowna i zrozumiała dla odbiorcy. Oglądając budynek warto zwrócić uwagę na wyrafinowane detale, dobrane materiały oraz jakość wykonania.”
Fragment artykułu D.Hajoka (11’2014):
„Zastosowany język architektoniczny pozwolił na zachowanie wyraźnych relacji z otoczeniem. Tym co odróżnia biurowiec od innych obiektów pełniących funkcje typowo biurowe jest zieleń, która wdziera się klinem głęboko w głąb budynku i optycznie
przedostaje się do jego wnętrza przez olbrzymie przeszklenia. Uwagę przyciąga widok z głównego lobby w stronę pobliskiej katedry, widocznej ponad zielenią parkową.
Architektura nowego biurowca prowadzi dialog z otoczeniem również poprzez nawiązania do tradycji ceglanej zabudowy Łodzi. Inspiracją dla projektantów stał się poprzemysłowy kontekst.”
„Elewacje od wschodu i zachodu obłożono ręcznie formowaną i tradycyjnie wypalaną cegłą pochodzącą z duńskiej manufaktury Petersena. Ta
wyrafinowana struktura – wynik drobiazgowych ustaleń architektów z łódzkim wojewódzkim konserwatorem zabytków – nadała budynkowi wyjątkowej, niejednorodnej szaro-betonowej barwy, będącej tłem dla akcentów kolorystycznych elewacji. Współczesne przeszklone płaszczyzny z pionowymi zacieniaczami (których charakter nawiązuje do kolorystyki zapisanej w identyfikacji wizualnej firmy Ericpol) oddają rytm fasad XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych Łodzi.”