Jeszcze kilka lat temu trudno było namówić inwestorów działających na rynku nieruchomości do zastosowania „zielonych” technologii. Dziś panuje wręcz moda na certyfikację, a jakość certyfikowanych obiektów stale rośnie. O przyszłości zrównoważonego budownictwa dyskutowano podczas sesji „Zielone budynki – nowe wyzwania dla architektów i projektantów” odbywającej się w ramach międzynarodowej konferencji 4 Design Days w Katowicach (11-13.02.2016.). W dyskusji wzięli udział: Andrzej Chołdzyński prezes AMC Chołdzyński, Marek Kuryłowicz wiceprezes APA Kuryłowicz&Associates, Robert Strzeński wspólnik w Horizone Studio oraz Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego.
HORIZONE Studio zostało zaproszone na 4DD jako architekt i jeden z ekspertów w dziedzinie projektowania zielonych budynków.
Relacja z dyskusji: http://www.propertynews.pl/biura/zielona-fala-przyszla-do-polski,43526.html
Międzynarodowa konferencja 4 Design Days (www.4dd.pl), jaka odbyła się w Katowicach w dniach 11-13 lutego 2016r. to jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych projektowaniu, architekturze i designowi. W tegorocznym trzydniowym spotkaniu i targach udział wzięło 3500 gości biznesowych, 170 wystawców oraz blisko 20 000 zwiedzających. Konferencja odbyła się w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach.
Wcześniej, w kilku miastach Polski, targi 4DD poprzedziły regionalne, jednodniowe konferencje dotyczące rynku nieruchomości – tzw. Property Forum.
Polska, pod względem ilości budynków certyfikowanych, na tle innych krajów wypada bardzo dobrze. Po Anglii, Niemczech i Francji, zajmujemy czwarte miejsce w Europie. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że trend ten jest u nas stosunkowo nowy. – W 2010 roku był certyfikowany pierwszy budynek w systemie BREEAM i pierwszy w systemie LEED. W ciągu 5 lat dobiliśmy do czołówki europejskiej – mówił podczas dyskusji panelowej Robert Strzeński, architekt, partner Horizone Studio. I choć to informacja optymistyczna, zdaniem architekta istnieje zasadnicza różnica pomiędzy Polską a rynkami rozwiniętymi. – W Irlandii w latach 2006-2007 wszystkie budynki użyteczności publicznej były z założenia certyfikowane, lub były budynkami ekologicznymi, które miały być certyfikowane. I to one tworzyły trend na rynku budownictwa. U nas certyfikowane są głównie budynki komercyjne, sektor publiczny pozostaje w tyle – dodaje.
Jak zauważył Marek Kuryłowicz, wiceprezes zarządu Kuryłowicz& Associates – Jeszcze jakiś czas temu można było uzyskać certyfikat niskim kosztem. Duża część budynków, które mogły się pochwalić takim certyfikatem, miała niewiele wspólnego z tak zwanym budownictwem ekologicznym. Na szczęście certyfikacja stała się popularna i uzyskanie wysokiej oceny wiąże się obecnie z dość dużymi nakładami, co wyklucza stosowanie pseudorozwiązań.
przeczytaj więcej: http://www.propertydesign.pl/architektura/104/rozne_odcienie_zielonej_architektury,7450.html
więcej o 4DD 2016 : http://www.4dd.pl/pl/o-4designdays/152/
więcej o Property Forum 2016 : http://www.propertynews.pl/konferencje/property-forum-krakow-2016,41275.html