W dniu 31. marca 2017 r. ogłoszono wyniki 2-etapowego, międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na nową siedzibę Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczelnia ma przenieść się z centrum Krakowa do dzielnicy Grzegórzki, na zielone, powojskowe tereny w sąsiedztwie wałów wiślanych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 78 biur z całego świata, zaś w 1-szym etapie (12.2016) prace złożyły ostatecznie 33 firmy.
W styczniu 2017 koncepcja Horizone Studio została wybrana wraz z 9 innymi projektami do 2-go etapu. 31. marca 2017 ogłoszono wyniki konkursu. Akademia Muzyczna wybrała jako projektanta swojej nowej siedziby światowej sławy architekta Franka Gehry (USA). Nasza praca ostatecznie znalazła się wśród 5 najwyżej ocenionych projektów. Zwycięzcom gratulujemy!
Zobacz cały projekt: Kampus Akademii Muzycznej w Krakowie
Przy tej okazji, poniżej pokazujemy „od kuchni” kilka zdjęć z naszej czteromiesięcznej pracy nad projektem.
Tematem pierwszego etapu (12.2016) było przedstawienie całościowej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, zawierającej wszystkie podstawowe funkcje Akademii Muzycznej i definiującej pomysł na powiązania z sąsiednimi terenami. Zadaniem drugiego etapu konkursu (03.2017) było zaś uszczegółowienie rozwiązań funkcjonalnych oraz projekt sali koncertowej i 4 głównych sal prób, uwzględniając wysokie wymagania akustyczne i ekologiczne inwestora.
W drugim etapie wymagana była także szczegółowa makieta (1:200) głównej sali koncertowej, którą wykonało Horizone Graphics (www.horizone-graphics.com.pl).
Poniżej 10 plansz prezentujących 2-gi etap koncepcji konkursowej Horizone Studio.
A tak wyglądały w skrócie nasze czteromiesięczne działania podczas 1-ego i 2-ego etapu konkursu.
Podziękowania dla całego zespołu HORIZONE Studio za ciężką pracę i kreatywne dyskusje o kształcie projektu!
Dziekujemy konsultantom akustyki (Andrzej Kłosak, Kraków i Anders C Gade, Dania) za rzeczowy i profesjonalny wkład w tworzenie projektu, a także konsultantowi ds. budownictwa zielonego (Rafał Schurma) i architektom krajobrazu (ST raum A, Berlin) za ciekawe inspiracje i pracę.
Przygotowanie makiety sali koncertowej oraz schematycznej makiety budynku trwało około 1 miesiąc.
Wszystkie te prace były prowadzone przez specjalistów i modelarzy z Horizone Graphics, za co im bardzo dziękujemy. Makieta pokazała salę tak, jak ją sobie wyobrażaliśmy!
Makieta została wykonana z drewna i plexi. Elementy były wycinane laserowo oraz wykonywane ręcznie. Szczególnie dużo precyzji i wytrwałości wymagało wykonanie foteli oraz paneli ściennych we wnętrzu sali (wszystkie te elementy były wykonywane indywidualnie przez Horizone Graphics dla potrzeb naszego modelu). Nadruk kolorów na drewnie i oświetlenie LED dopełniły prezentacji koncepcji sali koncertowej.