Projekt koncepcyjny osiedla EKOPARK przy ul. Sosnowieckiej w Krakowie został wykonany w ramach konkursu inwestorskiego za zaproszeniami. Działka przewidziana pod inwestycję ma powierzchnię ok. 2,1 hektara, a jej środek porasta obecnie pas okazałych drzew, które to drzewa w projekcie biura architektonicznego Horizone Studio stały się główną zieloną osią kompozycyjną założenia urbanistycznego osiedla. Dla obszaru przygotowywany jest MPZP, który narzucał skośne dachy budynków.
Głównym pomysłem było stworzenie osiedla, które oprócz funkcji mieszkaniowej, oferuje swoim mieszkańcom dodatkową wartość – wysokiej jakości, atrakcyjną część wspólną. Wzdłuż szpaleru istniejących wysokich drzew zaproponowaliśmy tereny zielone, deptaki, ścieżki pieszo-rowerowe, odseparowane od obwodowego układu drogowego. To sprawiło, że okna większości mieszkań skierowane są w stronę tych zielonych terenów.
Układ urbanistyczny osiedla mieszkaniowego zaprojektowano jako naprzemienny układ wolnostojących budynków, zlokalizowanych na czterech garażach podziemnych. Takie ustawienie tworzy pomiędzy kubaturami nieregularne „zielone kieszenie”, w których zaplanowano wspólne strefy rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców osiedla.
Dzięki przestawnemu układowi budynków projekt biura Horizone Studio zapewnia użytkownikom odpowiednie naświetlenie mieszkań, możliwość swobodnego widoku i brak problemów z przesłanianiem. Otwarty układ urbanistyczny pozwolił na wykreowanie długich osi widokowych i możliwość naturalnego przewietrzania osiedla.
Ekologiczne osiedle ma być bezpieczne i przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Dlatego wprowadzono czytelne rozdzielenie ciągów komunikacyjnych. Środkiem prowadzony jest ruch pieszy i rowerowy, a po obwodzie samochodowy. Zakłada się ograniczenie prędkości pojazdów poprzez zastosowanie spowalniaczy, podniesienie poziomu jezdni w strefach wejściowych do budynków oraz stosowanie mijanek na prostych odcinkach dróg. Aby ograniczyć do minimum ruch samochodowy po terenie, wjazdy do garaży znajdują się w najbliższym sąsiedztwie wjazdów na osiedle. W dwóch budynkach od strony głównej ulicy zaplanowano lokale usługowe, które ze względu na dostępność do drogi, obsługiwałyby nie tylko mieszkańców osiedla, ale również sąsiednich domów.
Przestrzenie rekreacji z zakomponowaną zielenią i małą architekturą oddzielono od budynków skarpami ziemnymi o różnej wysokości, które zapewniają intymność i ograniczają wgląd do prywatnych ogródków lokatorskich.
Strefy rekreacji różnią się charakterem i funkcją (dedykowane dla dzieci, młodzieży, dorosłych i ludzi starszych lub integrujące dla wszystkich). Wspólna przestrzeń zawiera elementy landscapingu i playscapingu (terenowego placu zabaw).
Na terenie zaplanowano zbiornik retencyjny o swobodnym, naturalnym charakterze ogrodu deszczowego i oczka wodnego. Rozwiązanie zaproponowane prze architektów Horizone Studio umożliwia lokalną retencję wody, jest elementem dekoracyjnym, poprawia jakość powietrza, zmniejsza efekt wyspy ciepła oraz pozwala na obecność fauny i flory.
Szczegółowe zapisy planu miejscowego dotyczące formowania budynków, a w szczególności kształtu dachów, przyczyniły się do poszukiwania formy architektonicznej, która spełniając zapisy MPZP nada przestrzeni niebanalny kształt. Rozwiązaniem okazał się budynek o rzucie prostokąta 15x30m i wysokości 22m, z dwuspadowym dachem – dach natomiast został przełamany niestandardowo, po przekątnej prostokąta. Poszczególne bryły ustawiono naprzemiennie, odwracając je o 90 stopni względem siebie.
Naprzemienny układ budynków zapewnia bardzo dobre doświetlenie mieszkań i nieograniczony widok na zewnątrz. Naprzemiennemu ustawieniu obiektów odpowiada też naprzemienny kolor elewacji, który na zasadzie odwrotności ma dobraną kolorystykę okien, glifów, barierek. Każde z mieszkań ma przynajmniej 1 balkon, o wymiarach 2x3m, który w zależności od elewacji, jest do niej przestawnie obrócony, co daje dodatkowe zróżnicowanie tektoniczne na fasadzie dzięki różnej długości cieni.