Kwietniowy numer A&B poświęcony jest warunkom uprawiania zawodu architekta. Na pytania co dzisiaj oznacza bycie architektem i jakie są warunki uprawiania tego zawodu odpowiada Krystian Wawer – partner biura Horizone Studio. Jego wypowiedź zilustrowana jest naszym projektem konkursowym Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie.
Zapraszamy do lektury.
Zapewne każdy ma odmienne wyobrażenie na temat definicji zawodu architekta. Dla mnie, architekta praktykującego w drugiej dekadzie XXI wieku, u podstaw znaczenia słowa „architekt”, leży przede wszystkim umiejętność rozumienia otaczającej nas rzeczywistości i odpowiadanie właściwymi rozwiązaniami na stawiane przed nami wyzwania. Dzisiejszy świat pogrążony jest w nieustającym pędzie, rozwoju technologii, zmieniających się filozofii życia wynikających z walki o ekologię i siły oddziaływania internetu itd. Chcąc dalej projektować i organizować przestrzenie dla ludzi, architekt musi rozumieć dzisiejszy świat i dbać o to, aby ciągle pozostawał on w jego zasięgu.
Przed architektem stawiane są coraz to nowe wymagania wynikające z wielu czynników, a i sam zawód architekta uległ poważnym zmianom w ciągu ostatnich lat. Duży wpływ miało tu wzrastające zapotrzebowanie na powierzchnie mieszkalne, biurowe, handlowe, usługowe i inne. Wiele czynników wymusiło zmiany w sposobie myślenia zarówno inwestorów, jak i ich potencjalnych klientów. Architekci muszą więc śledzić te zmiany i nadążać za nimi.
Warto również wspomnieć, że ogromny wpływ na warsztat pracy miał rozwój modelowania informacji o budynku — BIM. Stanęliśmy przed koniecznością przyswojenia umiejętności pracy w nowym oprogramowaniu i podążającą za tym zmianą filozofii myślenia o projektowaniu: podstawą pracy stały się modele 3D, 4D i 5D, wypierając archaiczne już dzisiaj rysowanie 2D.
Czynnik ten ma jeszcze jeden ważny aspekt — jest to widoczna zmiana na rynku pracy: coraz bardziej cenieni i poszukiwani są pracownicy biegle operujący w środowisku BIM, a niekoniecznie posiadający umiejętności samego projektowania i planowania przestrzeni. Na wszystkie wymienione wyżej czynniki nakładają się jeszcze zmiany administracyjne oraz coraz większe wymagania prawne i technologiczne wynikające z rosnącej świadomości dbania o środowisko.
O ile dawniej mówiło się, że architekt musi posiadać wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki, budownictwa, historii sztuki czy może nawet psychologii, to dzisiaj musi być również zaznajomiony z kwestiami dotyczącymi ekonomii, szeroko pojętego prawa, informatyki, ekologii, zarządzania i administracji, socjologii.
Przy tym wszystkim niezbędne jest też zachowanie w sobie kreatywnego marzyciela, który potrafi swoimi wizjami i pomysłami zarazić innych, przekraczając kolejne bariery i granice wyobraźni.