Jaką rolę odgrywa architekt w procesie kształtowania przestrzeni?, Czy architektura może być narzędziem pozytywnej zmiany społecznej i środowiskowej?
21 lutego 2025 roku w Aptece Designu odbyło się spotkanie pt. „Wprowadzenie: Projektowanie przestrzeni”, które zgromadziło ekspertów i pasjonatów architektury, urbanistyki oraz zrównoważonego rozwoju. Dyskusja skupiła się na społecznej i środowiskowej odpowiedzialności architektów oraz na tym, jak projektowanie przestrzeni może odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców.
Podczas spotkania prelegenci rozmawiali m.in na takie tematy jak:
Filip Springer – pisarz i fotograf, autor książek poświęconych architekturze, przestrzeni i krajobrazowi takich jak „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „13 pięter”, „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Mein Gott, jak pięknie” czy wydana ostatnia „Szara godzina. Czas na nową architekturę”. Współtwórca i dyrektor programowy literackiego Festiwalu po Drodze. W 2020 roku razem z prof. Julią Fiedorczuk założył Szkołę Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Wykładowca Polskiej Szkoły Reportażu, twórca projektu Trasa by Springer. Jego książki przetłumaczone zostały na niemiecki, angielski, węgierski, czeski i chiński.
Natalia Olszewska – specjalistka w zakresie zastosowania neuronauk w projektowaniu architektonicznym. Współzałożycielka firmy badawczo-doradczej IMPRONTA, zajmującej się projektowaniem dla zdrowia i dobrostanu. Posiada unikatowe wykształcenie w dziedzinach medycyny (Uniwersytet Jagielloński i Tor Vergata), neuronauki (University College London, École Normale Supérieure, Sorbona) oraz neuronauki stosowanej w projektowaniu architektonicznym (Università IUAV). Odbyła staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Harvarda i w College de France. Zdobyła doświadczenie w pracy nad projektami dla globalnych firm, takich jak Arup, SKANSKA, EDGE czy HKS Architects. Wykładowczyni programu NAAD (Neuroscience Applied to Architectural Design) organizowanego przez Uniwersytet IUAV w Wenecji.
Janusz Sepioł – architekt, historyk sztuki, urbanista. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Biurze Rozwoju Krakowa, na stanowisku Architekta Wojewódzkiego oraz w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Pełnił funkcję Wicemarszałka, a następnie Marszałka Małopolski, a także senatora RP przez dwie kadencje. W latach 2021–2024 był Architektem Miasta Rzeszowa, a od września 2024 roku pełni funkcję Głównego Architekta Krakowa. Autor wielu tekstów naukowych i publicystycznych poświęconych architekturze i urbanistyce, autor dziesięciu książek oraz współautor i redaktor kilku kolejnych. Członek SARP, wyróżniony w 2016 roku honorowym medalem stowarzyszenia „Bene Merentibus”. Hobby – rysowanie architektury.
Bartłomiej Kisielewski – architekt z ponad 25 letnim doświadczeniem zawodowym. Od lat zainteresowany przestrzenią miasta. Członek Rady Doradczej PLGBC Polish Green Building Council. W latach 1996-1997 i 2002-2009 pracował w Berlinie. Od 2009 roku współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio w Krakowie, które specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanych technologicznie budynków biurowych, mieszkaniowych, użyteczności publicznej, koncentrując się m.in. na zagadnieniach budownictwa zielonego.
Spotkanie moderowała Carolina Pietyra, dyrektor KBF.
Wydarzenie rozpoczęło się inspirującą rozmową z zaproszonymi gośćmi, po której uczestnicy mieli okazję zadać pytania podczas sesji Q&A. Dyskusja dotyczyła m.in. tego, kto i w jaki sposób odpowiada za wspólną przestrzeń, a także jak architektura może wpływać na jakość życia społeczności lokalnych.
Spotkanie było jednocześnie zapowiedzią 2. rozdziału programowego Apteki Designu, który od kwietnia do czerwca stanie się miejscem rozmów o odpowiedzialności za przestrzeń publiczną oraz o przyszłości urbanistyki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za inspirujące rozmowy i zapraszamy na kolejne wydarzenia!