Tematem międzynarodowego konkursu architektonicznego było opracowanie na zielonych terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Małopolskiego Centrum Nauki – nowej instytucji powołanej w 2017r. przez Województwo Małopolskie.
Zgodnie z założeniami Inwestora, Centrum Nauki ma odróżniać się od innych instytucji np. prowadzących działania edukacyjne, naukowe czy też muzeów. MCN ma nie tylko edukować, przekazywać informacje o otaczającym nas świecie i rozbudzać zamiłowanie do nauki, ale też powinno inspirować i budować postawę kreatywności wśród odwiedzających je osób.
Główne decyzje projektowe, które ukształtowały formę i funkcję MCN:
Dobrą orientację poruszania się po budynku, zapewniają przeszklony hol główny zakomponowany wokół dziedzińca oraz ulokowanie trzech mniejszych atriów jako punktów centralnych każdej ze stref funkcjonalnych MCN: ekspozycyjnej, labolatoryjno-warsztatowej i konferencyjno-administracyjnej. Zasada centralnie położonego holu z rozdziałem komunikacji do 3 skrzydeł przypomina organizację ruchu zwiedzających w muzeum w Luwrze.
Projekt zakłada możliwość wejścia na zielony dach budynku. W najwyższym puncie dachu zaplanowano zewnętrzny taras z punktem widokowym w stronę parku i możliwością wglądu od góry na dziedziniec.
Ukształtowanie budynku jako bioaktywnych wzgórz sprawia, że jego powierzchnia biologicznie czynna (powierzchnia pagórków) przewyższy obecną powierzchnię biologiczną (płaskiej działki porośniętej trawą). Zastosowanie zielonego stropodachu nie tylko ograniczy zyski ciepła w lecie i straty ciepła w zimie, ale także obniży koszty realizacyjne.
PropertyDesign.pl – http://www.propertydesign.pl/konkursy/126/horizone_studio_wpisalo_centrum_nauki_w_zielone_wzgorza,17470.html
Archinea – http://archinea.pl/malopolskie-centrum-nauki-krakowie-koncepcja-konkursowa-horizone-studio/
Ronet.pl – http://a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=4707