Koncepcja urbanistyczna osiedla zlokalizowanego w narożniku ulic Pienistej i Maczka zakładała stworzenie zespołu mieszkaniowego w postaci czterech kwartałów zabudowy, powiązanych ze sobą atrakcyjną przestrzenią miejską. Inwestor założył zróżnicowaną strukturę mieszkań, od jednopokojowych kawalerek, do ponad 100-metrowych, przestronnych, pięciopokojowych apartamentów dla rodzin. W ramach etapu 3A zrealizowanych zostało sześć pięciokondygnacyjnych segmentów mieszkalnych ze 140 mieszkaniami i 40 lokalami usługowymi. Natomiast w ramach etapu 3B dostępne są 204 mieszkania, zrealizowane w ośmiu budynkach.
Zobacz stronę inwestora poświęconą inwestycji: https://nowemiastopolesie.pl/inwestycja
Projekt osiedla Nowe Miasto Polesie realizuje koncepcję synergii architektury i funkcjonalności, jednocześnie harmonijnie wpisuje się w otaczający go pejzaż i w pełni wykorzystuje potencjał lokalizacji. Otwarty, nieogrodzony i przemyślany układ architektoniczny osiedla z jednej strony integruje mieszkańców, z drugiej stwarza poczucie prywatności i komfortu. Kręgosłupem założenia jest ciąg pieszo-rowerowy łączący rejon wjazdu na osiedle z zielonym terenem rekreacyjnym w głębi założenia.
W ten sposób zdefiniowane zostały główne wnętrza urbanistyczne oraz logiczny układ komunikacji pieszej i kołowej, ułatwiający orientację w terenie. Wewnątrz zabudowy zaplanowano zielone skwery z drzewami, które tworzą kameralne przestrzenie służące rekreacji i sprzyjają nawiązywaniu sąsiedzkich relacji.
W ramach inwestycji zaplanowano ok. 350 mieszkań, 40 lokali usługowych oraz 4 niezależne garaże podziemne.
Aby wyróżnić wejście na teren osiedla przy budynku 1 zaplanowano niewielki plac z elementami zieleni. Plac ten połączony jest komunikacyjnie z dziedzińcem tego budynku, gdzie ulokowano lokale handlowe i gastronomię.
W głębi założenia, pomiędzy budynkami 3 i 4, zaprojektowano ogólnodostępny zielony teren rekreacyjny, z głównym placem zabaw, miejscami do siedzenia, miejscami na rowery oraz zielenią. Dla podkreślenia kompozycji urbanistycznej wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych zaplanowano zieleń wysoką i średniowysoką (wysokie krzewy).
Z uwagi na brak w okolicy funkcji usługowych, w projekcie założono, że od strony ul. Pienistej partery dwóch kwartałów (budynków 1 i 2) będą w całości przeznaczone na ogólnodostępne funkcje usługowe i handlowe, co ma uatrakcyjnić program funkcjonalny inwestycji oraz zapewnić mieszkańcom osiedla i terenów sąsiednich odpowiednią infrastrukturę.
Dwa kwartały z budynkami o funkcji wyłącznie mieszkaniowej (budynki 3 i 4) zaplanowano na rzucie prostokąta tworząc półprywatne/półpubliczne dziedzińce – przeznaczone tylko dla mieszkańców. Partery tych budynków zostały wyniesione ponad teren o pół kondygnacji, co nie tylko pozwoliło zagłębić ich garaże podziemne jedynie o pół piętra, ale też podnieść ponad teren zielone dziedzińce, zapewniając odpowiednią intymność dla ogródków mieszkań zlokalizowanych na parterze.