Tematem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, położonej przy krakowskich Plantach.
Inwestor zakładał rearanżację i przywrócenie elementów oryginalnego wyglądu istniejących wnętrz galerii, zrealizowanych w latach 60-tych XX wieku, w tym rozbudowę części podziemnej. Dodatkowo głównymi zadaniami konkursu miała być koncepcja nadbudowy „Bunkra Sztuki” o dodatkową przestrzeń ekspozycyjną oraz pomysł na realizację nowego pawilonu istniejącej obecnie przy Plantach kawiarni.
Ważną część podziemnej rozbudowy stanowią schody zewnętrze prowadzące z placu przed budynkiem od strony ulicy Szczepańskiej na poziom piwnicy, gdzie ulokowano bibliotekę z księgarnią i salę konferencyjną.
To miejscowe zagłębienie terenu buduje dodatkową kameralną przestrzeń zewnętrzną oraz pozwoli na wprowadzenie dużej ilości światła dziennego do reprezentacyjnej części podziemia.
W ramach pracy konkursowej skupiono się na trzech głównych zagadnieniach projektowych: przebudowie wewnętrznego układu funkcjonalnego, rozbudowie podziemnej części budynku wraz z propozycją pawilonu nowej kawiarni oraz nadbudowie o dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne, które inwestor planuje realizować w II etapie.
W koncepcji przyjęto następujące założenia projektowe:
Nadbudowę budynku postanowiono potraktować dyskretnie, a jednocześnie nadać jej nietypowy charakter.
Idea nadbudowy polega na nałożeniu na istniejącą bryłę nowego elementu – obiektu kubaturowego zintegrowanego z tarasem zewnętrznym. Taras od strony sąsiednich kamienic otrzymał jedną ścianę, będącą tłem dla ekspozycji oraz oddzielającą go przestrzennie od zabudowy sąsiedniej. Wszystkie elementy wprowadzone na dach stanowią optycznie jedność – spojone zostaną przez ten sam materiał, w takim samym kolorze. Zarówno ściany, jak i posadzka, balustrady i inne elementy zewnętrze zaprojektowano jako wykończone matowymi, czarnymi panelami.
Fasada nadbudowy oraz pełne balustrady tarasu odsunięte zostały od attyki, po to aby w widoku z ulicy na pierwszy plan wychodził istniejący budynek galerii z jego indywidualną, betonową fasadą. W ramach wnętrza nadbudowy starano się stworzyć intymny nastrój ekspozycyjnej przestrzeni poprzez dodanie niskiego doświetlenia przy podłodze oraz świetlików w dachu. Na tarasie zewnętrznym od strony ul. Szczepańskiej, planuje się stworzenie „ramy” kadrującej widok na sąsiedni Pałac Sztuki. Taras ma stanowić wielofunkcyjną przestrzeń, wykorzystywaną do plenerowych ekspozycji, spotkań edukacyjnych, wernisaży i być rozszerzeniem funkcji ekspozycyjnych wnętrza.
Nowy pawilon kawiarni zgodnie z założeniami konkursu, został odsunięty od istniejącej fasady, po to, aby właściwie ją wyeksponować. Z założenia pawilon ma otrzymać lekki i transparentny wygląd. Obydwie dłuższe fasady, w tym jego fasada od strony Plant została zaprojektowana z przesuwnych paneli szklanych. Panele te umożliwiają otwarcie pawilonu na otaczający park w ciepłych miesiącach. Transparentne, ruchome dłuższe elewacje zaplanowano tak, aby idąc Plantami przez pawilon było widać betonową fasadę budynku Galerii.
Jedną z idei na twórcze nawiązanie do bryły Bunkra Sztuki ze szkła fakturowanego, z powtórzonym przestrzennym wzorem szalunku z głównej, betonowej fasady budynku Bunkra. Elementy te stanowiłyby półprzezroczyste szklane bloki przepuszczające światło. W nocy, rozświetlony pawilon dzięki charakterystycznej szklanej tektonice byłby eleganckim akcentem w przestrzeni Plant.