Między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim, dzięki środkom prywatnych inwestorów oraz wsparciu Gminy Kraków powstanie Superścieżka – wyjątkowy projekt przestrzeni miejskiej. O tym jak będzie wyglądał, w głosowaniu zdecydują sami mieszkańcy. Najpierw jednak wezmą udział w cyklu warsztatów z architektami.
Po raz pierwszy mieszkańcy Krakowa, na taką skalę, będą mogli zadecydować jak wyglądać ma duży fragment ich miasta. Efekt tych prac zostanie zaprezentowany na specjalnej wystawie plenerowej, która w czasie wakacji stanie w rejonie Ronda Mogilskiego. Przygotowane prace zostaną skonsultowane z pracownią Jana Gehla – światowej sławy duńskiego architekta i urbanisty. Kulminacyjnym momentem projektu będzie debata na temat przygotowanych koncepcji zagospodarowania terenu z jego udziałem. Po niej odbędzie się głosowanie. Mieszkańcy wybiorą rozwiązania przestrzenne, które później doczekają się realizacji.
Horizone Studio jest jednym z partnerów Superścieżki, wspierając projekt merytorycznie i finansowo. Architekci z Horizone Studio poprowadzą trzy grupy warsztatowe w trakcie majowych spotkań. Horizone Graphics przygotowało i sfinansowało wykonanie makiety architektonicznej terenu, która będzie służyć do dyskusji o przestrzeni tego fragmentu Krakowa.
⇒ Pobierz oficjalny komunikat prasowy Superścieżki jako PDF (0,3 MB)
Po raz pierwszy w Polsce, w tak dużej skali udało się porozumieć i rozpocząć wspólne działania organizacjom pozarządowym, mieszkańcom, gminie i deweloperom. Przejeżdżające tramwaje, bardzo duży ruch samochodów na al. Powstania Warszawskiego, brak zieleni, ekrany akustyczne – to wszystko sprawia, że teren między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim jest aktualnie mało przyjazny ludziom. Planowana wzdłuż ruchliwej arterii „Superścieżka” ma to zmienić. W inicjatywę zaangażowały się władze miasta, architekci i urbaniści, organizacje pozarządowe, prywatne firmy obecne w tym rejonie, a przede wszystkim: mieszkańcy Krakowa.
W maju i czerwcu, w klubokawiarni Pauza in Garden, w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki oraz na jednej z działek zlokalizowanych w rejonie projektu, zorganizowane zostaną 4 warsztaty. Podczas tych spotkań prowadzonych przez krakowską Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, mieszkańcy podzieleni na grupy, pod okiem architektów i architektów krajobrazu, opracują własne propozycje zagospodarowania terenu wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. To będzie prawdziwy sprawdzian z demokracji uczestniczącej.
W ramach projektu „Superścieżki” przewidziano szereg spotkań i warsztatów projektowych, które zgromadzą mieszkańców Krakowa, architektów, architektów krajobrazu, artystów i przedstawicieli organizacji społecznych.
Przewidziano 4 główne spotkania warsztatowe, które odbywają się w kolejne soboty maja i czerwca: 16.05., 23.05., 30.05. i 13.06.2015.
Architekci z Horizone Studio poprowadzą 3 grupy warsztatowe.
Odwiedź aktualne informacje o Superścieżce na Facebooku
Miejsce, które aktualnie wykorzystywane jest jedynie na tranzyt pieszo-rowerowy, może stać się przyjazną, żywą i kolorową okolicą.
2-gie warsztaty Superścieżki. Wśród uczestników drugich warsztatów projektowych dla mieszkańców Krakowa pojawiło się wielu nowych, a grupy z trudem mieściły się w klubokawiarni Pauza in Garden, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Warsztat przyniósł ciekawe rozwiązania, przybliżając do przemiany charakteru obszaru wzdłuż al. Powstania Warszawskiego.
Zobacz także więcej zdjęć z 2-gich warsztatów na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.767148130069700.1073741840.753036441480869&type=1
wystartowały w sobotę 16. maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej w Krakowie.
Pierwszy dzień warsztatowy już za nami. Dziękujemy wszystkim za obecność, aktywny udział i morze pomysłów. Prace ruszyły pełną parą – pojawiły się pierwsze zalążki projektów.
Pomysłów było wiele: miejska poczekalnia z dostępem do internetu lub szachownice na skwerze M. Eilego, przeszklony ogród zimowy w ruinach dawnego fortu Lubicz, czy tak podstawowe jak małe zaplecza gastronomiczne zlokalizowane w atrakcyjnych i lekkich formach pawilonów w pobliżu biurowców, aż po całkiem zwariowane jak całoroczna ślizgawka teflonowa lub schody grające niczym klawiatura fortepianu, czy ogrody sensoryczne.
Architekci z Horizone Studio współprowadzą trzy spośród ośmiu grup warsztatowych.
Już teraz w imieniu organizatorów i partnerów Superścieżki zapraszamy wszystkich na kolejne warsztaty, które odbędą się 23.05 o godzinie 10.00 również w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w klubokawiarni Pauza In Garden ( ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).
Zobacz także więcej zdjęć z warsztatów na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.763835160400997.1073741835.753036441480869&type=1
Przed pierwszymi warsztatami planowanymi na sobotę 16. maja spotkali się prowadzący poszczególne grupy warsztatowe, aby omówić startegię prowadzenia prac i podzielić zadania.
Więcej informacji na: https://www.facebook.com/Supersciezka
S
potkanie zespołu Superścieżki było kolejnym spotkaniem organizacyjnym, jakie odbyło się w ostatnich 3 miesiącach. Intensywnie przygotowujemy się do warsztatów, aby prace były jak najbardziej merytoryczne.
Zobarz także: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.762575880526925.1073741831.753036441480869&type=1
W dniu 6. maja 2015r. w budynku KSOS miało miejsce spotkanie organiatorów Superścieżki z przedstawicielami różnych stowarzyszeń zainteresowanych przestrzenią miejską, komunikacją rowerową oraz związanych z Grzegórzkami.
Na spotkaniu zaprezentowano pomysł i tematykę Superścieżki oraz zaproszono stowarzyszenia do wzięcia czynnego udziału w warsztatach.