W ostatnim czasie pojawiło się sporo artykułów i publikacji dotyczących projektu na rewitalizację Księżego Młyna – Textorial II w Łodzi.
Zachęcamy do lektury i zapoznania się z treścią artykułów!
Artykuł Marcina Bereszczynskiego o Textorial Park II. W treści zapoznać się można z wypowiedzią Roberta Strzeńskiego – partnera w Horizone Studio. Artykuł dostępny jest na stronie Dziennika Łódzkiego.
Projekt obejmuje cztery budynki – mówi architekt Robert Strzeński. – To dwa dawne magazyny bawełny, które będą rewitalizowana i zostanie dobudowana jedna kondygnacja. Część parterowa będzie szklanym pawilonem wewnątrz zabytkowych murów. Zachowane zostaną bielone ściany od wewnątrz magazynów. Na tyłach budynku biurowego będzie mały obiekt techniczno-gospodarczy. Główny budynek biurowy będzie miał część niższą – wschodnie skrzydło. Będzie tam elewacja z jasnoszarą cegłą klinkierową, aby obiekt był tłem dla Księżego Młyna i z nim nie konkurował architektonicznie. W części zachodniej będzie przeszklona elewacja z pionowym żaluzjami nawiązującymi do odcieni okolicznych cegieł.
W kwietniu na stronie Eurobuild Central&Eastern Europe ukazał się artykuł zatytułowany „Nowe życie w Księżym Młynie”. Wpis poświęcony jest rewitalizacji pofabrycznego królestwa Scheiblera – Textorial Park II.
Przebudowa i rozbudowa pozostałości istniejących budynków oraz rodzaj zastosowanych tu środków architektonicznych podkreślić mają ich historyczny charakter – mówi architekt Robert Strzeński, partner biura Horizone Studio
W kwietniu pojawił się kolejny artykuł dotyczący nowego projektu autorstwa Horizone Studio. Na portalu „Express ilustrowany” pojawił się wpis dotyczący rewitalizacji Księżego Młynu. W treści artykułu można zapoznać się z komentarzami Roberta Strzeńskiego – architekta i partner a w biurze Horizone Studio.
– Przyświecała nam idea stworzenia nie tylko budynków ale przede wszystkim otwartego, swobodnie dostępnego terenu, który w naturalny sposób połączy park Źródliska z ul. Tymienieckiego i jej loftami – mówi Robert Strzeński z krakowskiej pracowni Horizone Studio, które zaprojektowało kompleks Textorial Park II.
Nowa zabudowa – biurowiec określany na razie mianem budynku C – będzie wyglądem nawiązywał do tradycji miejsca. Inspiracją do powstania projektu jego bryły, delikatnie wygiętej w wydłużone S, był kształt płótna wytwarzanego w łódzkich tkalniach. Zdobić ją będą przeciwsłoneczne zewnętrzne zasłony w kolorach fasad łódzkich fabryk.
– Wierzę, że Textorial Park II będzie inwestycją, która powtórzy etos Ziemi Obiecanej i powstanie tu fajna przestrzeń do pracy, mieszkania i wypoczynku. Bardzo cieszę się, że do inwestycji prywatnych, które zainicjowały rewitalizację Księżego Młyna dołączają też inwestycje miejskie, bo w tym roku, dzięki dużemu wsparciu z funduszy UE rozpoczniemy dalszy kompleksowy remont mieszkalnych budynków Księżego Młyna, tzw. famuł imperium Schelblerów.
Na portalu TuŁódź.com pojawił się wpis dotyczący rewitalizacji pofabrycznego królestwa Scheiblera. W artykule można zapoznać się z wypowiedzią partnera biura Horizone Studio Robertem Strzeńskim.
Rewitalizacja z klasą
W porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków architekci wkomponowali pozostałości budynków magazynowych w konstrukcję ze szkła i cegły, która przypominać ma o historii miejsca. – Przebudowa i rozbudowa pozostałości istniejących budynków oraz rodzaj zastosowanych tu środków architektonicznych podkreślić mają ich historyczny charakter – zaznacza architekt Robert Strzeński, partner biura Horizone Studio.
Istotą tej rewitalizacji nie będzie odtworzenie pierwotnej funkcji ani nawet substancji dawnych magazynów, będą jednak one bardzo wyraźnie widoczne.
Kolejna publikacja dotycząca inwestycji Textorial Park w Łodzi. Tym razem wpis pojawił się na stronie urbanity.pl .
Projekt na wczesnym etapie otrzymał bardzo wysoką wstępną ocenę Excellent w systemie BREEAM. Inwestor dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę, która realizowana będzie w jednym etapie.